Пресните билки напоследък са неразделна част от трапезата. Хубаво е техният благоуханен аромат да се носи из къщата. Повечето билки са лесни за отглеждане у дома или в градината, придават уникален вкус на домашната кухня и имат безброй ползи за здравето на организма.
Но знаем ли как да запазим билките свежи за по-дълго време? Научете как правилно да събирате билките, как да ги използвате и, ако е необходимо, как да ги замразите.
Това е най-полезната билка, всеки ден пийте по чаша чай от нея
Събиране на пресни билки
Има два ключови момента, които трябва да се имат предвид при събирането на пресни билки: сезонно време и време на годината. Най-доброто време за събиране на билки е, когато цветните пъпки току-що са се образували или отворили. Това е така, защото ароматът на билките идва от маслата, съдържащи се в листата. Листата са най-богати на масла, когато цветните пъпки се отварят.
Цветовете не се изхвърлят, а се използват. Те могат да се използват за ароматизиране на салати, омлети, различни билкови масла и за приготвяне на ароматен зехтин. Най-доброто време за бране на билки е късно сутрин, когато сутрешното слънце изсушава сутрешната роса и не уврежда или разрежда маслото в листата.
Билките могат да се използват доста дълго време, ако са правилно изсушени или замразени. Сушенето на въздух е най-лесният, най-евтиният и най-естественият начин за запазване на билките и подправките. Те запазват естествения си вкус за по-дълго време.
Сушенето на въздух е бавен процес, който позволява на листата да развият пълния си аромат. Сушенето в микровълнова фурна не е препоръчително, тъй като загрява билките и значително намалява качеството им.
Сушете във фурната при възможно най-ниска температура в продължение на няколко часа. Разбира се, този метод е по-скъп и отнема повече време.
Как да подготвим билките за сушене?
1. Отрежете стъблата и леко ги разтърсете, за да отстраните насекомите, праха, счупените пръчки и пожълтелите листа
2. Изплакнете във вода и изсушете на слънце.
3. Отстранете долните листа, за да освободите място за връзване. Съберете билките на снопчета и ги завържете заедно. Окачете ги с главата надолу на добре проветриво място. Увийте ги в хартия (или вестник), за да ги предпазите от слънчеви изгаряния и насекоми.
4. Съхранявайте в продължение на поне три седмици на проветрив вътрешен двор или в килер с прозорец.
Чували ли сте за билката ГОРОЦВЕТ и за какво се ползва тя?
Замразяване на билките
Използвайте същата процедура за измиване и оформяне, както при сушенето. След като снопчетата билки са измити и изсушени, поставете ги в херметически затворени буркани и ги сложете във фризера. В този момент е важно да затворите плътно съда.
Алтернативно, нарязаните листа на билките могат да се поставят в тава за лед, да се покрият с вода и да се замразят. По този начин кубчетата пресни билки могат да се добавят към ястията, докато са още на котлона.